close x

Велике призматичне джерело – США

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Єллоустонський національний парк – міжнародний біосферний заповідник, який представляє величезний інтерес для багатьох людей планети. Парк дуже дивний з різних сторін, але нижче викладена інформація буде стосуватись лише малої його частини – геологічної. Єллоустонський парк – це величезне поле, на якому розташована велика кількість гейзерів і термальних джерел, серед яких є і найбільші в світі. З усього списку природних об’єктів багато заслуговують на особливу увагу, але Велике призматичне джерело все ж має ряд переваг, про які далі і піде мова. Перш за все Велике призматичне джерело виділяється в парку з десяти тисяч інших, найрізноманітніших геотермальних джерел своїми контрастними кольорами.

Завдяки яскраво пофарбованим організмам, хімічним елементам, бактеріям і водоростям, що заселили Велике призматичне джерело, вони утворюють біля виходу на поверхню озера найрізноманітніші відтінки, які протягом доби переливаються всіма кольорами веселки. Єллоустонський національний парк вважається місцем, де знаходиться майже половина всіх геотермальних джерел світу, а Велике призматичне джерело серед них за розмірами займає третє місце, після новозеландського термального озера Фрайінг Пан і Домінікского озера Бойлінг. Велике призматичне джерело знаходиться в Середньому гейзерному басейні, найменшому зі знайдених уздовж річки Файрхоул. Басейн хоч і найменший, але зате найбільш примітний, оскільки містить найбільше термальне джерело в США, і один з найбільших гейзерів, Ексельсіор, здатний випустити до 20 тис. літрів води за хвилину.
Велике призматичне джерело

Відкриття джерела

Вперше Велике призматичне джерело було згадане європейськими дослідниками і геодезисти-топографами. Пізніше в 1839 році термальне озеро знову було відзначено, на цей раз не надавшим особливого значення мисливцями на хутро, описати його як «киплячим озером» з можливим діаметром в 90 метрів. У 1870 році Велике призматичне джерело знову обійшло увагою експедиції Уошберн Ленгфорда і Доана, зазначивши лише поблизу розташований 15-метровий гейзер, пізніше названий як Ексельсіор. Через рік в 1871 році Велике призматичне джерело все ж було помічене. В цей час американський геолог і мандрівник Фердинанд Гайден цілком присвятив себе геологічним і топографічним дослідженням північно-західній частині Вайомінга, пізніше став Єллоустонський національний парк. Вражений контрастом водойми, Гайден відзначив, що поверхня озера відповідає райдужній дисперсії білого кольору крізь оптичну призму, тобто червоному, помаранчевому, жовтому, зеленому і синьому. Так і народилася назва Велике призматичне джерело.

Велике призматичне джерело

Що відносно яскравих і насичених кольорів води, то Велике призматичне джерело зобов’язане організмам, які проживають у воді. Веселкові кольори – це результат пігментації археї, бактерій, що знаходяться біля краю водойми і насичених мінеральною водою. Кольори змінюються від червоного до зеленого і залежать від співвідношення в їх популяції хлорофілу (зелений пігмент) і каротиноїдів (жовтий, помаранчевий і червоний пігмент).
Велике призматичне джерело

У літній період Велике призматичне джерело має оранжево-червоний відтінок, в зимовий часто темно-зелений. Центральна частина озера повністю стерильна через високу температуру. У цій частині Велике призматичне джерело має синій колір. Такий колір води – це результат розсіювання молекулами води променів денного світла. Особливий контраст синього кольору, на відміну від інших схожих водойм, знаходиться також завдяки поєднанню чистої води і глибини озера.

Що ж стосується розмірів, як вище згадувалося, Велике призматичне джерело третє в світі. Максимальна довжина водойми досягає 110 метрів, а ширина близько 75 метрів. Площа водної поверхні досягає 7,5 тис. Квадратних метрів, а глибина понад 37 метрів. Температура води в озері досягає 71,1° C. І на останок, хоча Велике призматичне джерело є геотермальним джерелом, воно здатне викидати приблизно 2120 літрів за хвилину.
Велике призматичне джерело

США0 comments

Залишити коментар