close x

Парк-палац Сан-Сусі в місті Потсдам

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Щорічно декілька мільйонів туристів з різних країн світу приїжджає в Потсдам. Це місто від Берліна відокремлює всього 30 кілометрів. Але привертає туристів не Берлін, а розташовані неподалік незвичайної краси перлини – близько сорока палаців, павільйонів, скверів навколо Потсдама, “оправою” яким служить унікальний, чарівний своєю красою ландшафт. Він представлений пагорбами, деревами, річками Шпреє і Хафель, цілою системою озер.
Парк Сан Сусі в Постдамі

Фрідріх Великий і Вольтер, Потсдамська конференція, останній німецький кайзер – все це ще живе в Потсдамі. Та й найвідоміший палац Потсдама – Сан-Сусі, літня резиденція Фрідріха Великого і національна німецька святиня – зберігся в незміненому вигляді з середини XVIII століття. Кажуть, що тут Фрідріх розважав своїх придворних грою на флейті. І саме в пам’ять про це перед Сан-Сусі в будь-яку погоду грає флейтист …

Парк Сан Сусі в Постдамі

Палац-парк Сан-Сусі створювався в два етапи. Початок робіт і перший етап припадають на час правління освіченого прусського короля Фрідріха II (1740-1786), відомого як Фрідріх Великий. Він обрав своєю резиденцією Потсдам. І за його вказівкою в серпні 1744 року на південному схилі “пустельної гори” був розбитий виноградник і почалося освоєння. А в 1745 році в центрі земель був побудований палац, і до цього дня вважається найкращим зразком архітектури рококо в Європі. Король назвав палац “Sans Souci”, що в перекладі означає “без турбот”. Тут, прекрасні ландшафти і різноманітність рослин в цій країні озер наштовхнула короля на мрію просто і “без турбот” відпочивати і розважатися. Передбачалося, що парк Сан-Сусі, побудований, як кажуть історики, на основі ескізів самого короля, в примхливості і марнотратстві повинен був перевершити навіть сам Версаль!

Парк Сан Сусі в Постдамі

Палац Сан-Сусі знаходиться на вершині терасованого пагорба з виноградниками. Навколо нього – Вакха і вакханки, що підкреслює тему виноробства.
На території парку також були споруджені портал і обеліск, грот Нептуна, картинна галерея, китайський чайний будиночок. Після семирічної війни були побудовані Новий палац, Античний храм і Храм дружби, бельведер на пагорбі Клаусберг, будиночок з драконами. Проект, реалізований після війни, був коштовним, але саме він повинен був показати світові, що сили прусської держави не вичерпалися.

Новий палац знаходиться в західному кінці головної алеї парку Сан-Сусі, має значні розміри і призначався для розміщення гостей короля.
Недалеко від нього, на вершині Клаусберга знаходяться залишки сильно зруйнованого в останні дні Другої світової війни бельведера, з якого відкривався прекрасний вид на весь парк.
Із західного боку Нового палацу розташовані комуни, які своїми стінами закривали вид на непривабливу заболочену місцевість. У комунах були обладнані господарські приміщення, розміщена прислуга і придворні чиновники.

Парк Сан Сусі в Постдамі

На схід Нового палацу розташований невеликий Храм дружби і Античний храм. Храм дружби виконаний у вигляді круглого грецького храму, що вкрай рідко зустрічається.
Античний храм розташований навпроти Храму дружби, по іншу сторону головної алеї. Він являє собою зменшену копію римського пантеону.
У західній частині парку Сан-Сусі також розташована картинна галерея.
У східній частині знаходиться колишня оранжерея, перероблена в будиночок для гостей. На північ відкривається вид на резервуар для паркових фонтанів.

Парк Сан Сусі в Постдамі

Зі східного боку палацу в основі пагорба стоїть грот Нептуна. Мармурову плиту для статуї бога моря спеціально привезли з Італії. У той час було популярно влаштовувати в парках такі гроти.
Китайський будиночок, прихований серед дерев, – наочний приклад захоплення китайської модою, яка поширювалася по всій Європі, і досягла своєї вершини в 18-го сторіччя.

Парк Сан Сусі

Зі східного боку парк обмежений порталом. Звідси бере початок алея, довжина якої 2,5 км. Уздовж неї розташовуються всі основні паркові споруди.
Північний кордон комплексу утворює увінчана римськими руїнами з великим басейном Руїнна гора.
Спадкоємці Фрідріха II проявляли мало інтересу до палацового комплексу. Згадав про Сан-Сусі тільки Фрідріх Вільгельм IV (1840-1861), якого називали “романтик на троні”. За його вказівкою парк розширили на південь. Власне кажучи, при Вільгельмі IV був реалізований другий етап будівництва. Характер цього етапу визначили архітектори Шинкель і Ленне. Будівлі в стилі буржуазного класицизму, відкриті ландшафти збагатили великий парк в 18-му сторіччі. Після спорудження невеликого палацу Шарлотенхоф і до 1860 року були створені:

  • римські купальні
  • приміщення для фазанів в стилі італійської вілли
  • ансамбль Фріденскірхе з садом Марлі
  • палац Оранжерея
  • сицилійський і північний сади.

У північній частині міста, на березі озера Хайлігензее, в півтора кілометрах від парку Сан-Сусі, розкинувся Новий парк, який створений в стилі відкритого пейзажного і має площу 74 га. У центрі парку на самому березі озера побудований Мармуровий палац. Мальовниче оточення будівель в цій новій частині утворюють пейзажний парк з просторими луками, м’яким рельєфом, розкиданими групами дерев і штучними ставками.
На архітектуру парку вплинули ідеї буржуазного просвітництва середини 18-го сторіччя. Також творці орієнтувалися на основні елементи французької та голландської паркових традицій.

Карта парку Сан Сусі

Парки та палаци сильно постраждали під час Другої світової війни. У 1964 році була розпочата найбільша за всю історію парку Сан-Сусі реставрація. І сьогодні досвідчені науковці, реставратори і художники продовжують працювати над тим, щоб відновити твори мистецтва в їх колишню красу. Весь цей палацово-парковий комплекс зараз перебуває під охороною ЮНЕСКО.

Німеччина0 comments

Залишити коментар