close x

Стамбул – туристична столиця Турції

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook


Немає, напевно, такої людини в світі, яка б не знала про існування древнього і казкового міста на берегах знаменитого Босфорської протоки. Мова йде, природно, про Стамбул. Давньогрецька колонія Візантій, імперський Константинополь, османська столиця Стамбул і легендарний Царгород в літописах Київської Русі – все це те саме місто, яке сьогодні, зберігаючи свої колишні традиції, впевнено дивиться в майбутнє і розвивається найвищими темпами.

Перед вами путівник по Стамбулу, місту, яке унікальне з багатьох причин, головні з яких – це воістину незвичайне географічне розташування, величезна культурна спадщина і, звичайно, неповторна природа.

Стамбул

Стамбул – одне з небагатьох у світі міст, розташованих одночасно на двох континентах – у Європі та Азії. Воно розкинулось на величних пагорбах по обох берегах протоки Босфор, а з півдня омивається водами Мармурового моря. З економічної точки зору таке місце розташування дає місту величезну перевагу – Босфор сполучає собою Чорне море з басейном Середземного, тому крізь нього проходить величезна кількість судів. Крім того, європейську частину Стамбулу «крають» красива бухта Золотого Рогу – один із символів міста.
Бухта Золотий Ріг в Стамбулі

Стамбул покриває собою дуже чималу для міста площа – 2 106 кв. кілометрів непомітних двориків, дивовижних будинків, заплутаних вузьких вуличок, а також широких світлих проспектів, розкішних ресторанів і особняків. Чисельність населення теж вселяє – за даними на 2008 рік у Стамбулі (а точніше в агломерації Великий Стамбул) проживає 16 767 тисяч чоловік, що навіть більше, ніж у Москві. В останні роки кількість жителів тільки продовжує збільшуватися високими темпами, що відбувається, в першу чергу, за рахунок міграції як з різних районів Туреччини, так і з-за кордону.

Стамбул вночі

Історія міста
починається ще до різдва Христового, а датою заснування прийнято вважати 667 рік до нашої ери, коли хтось Візант з Мегари поклав початок містечка Візантій, тоді ще грецької колонії. Проте практично тисячу років місто, хоч і має таке вдале розташування, не грав провідну роль в житті стародавнього світу. Ситуація змінилася в 324 році, коли за справу взявся новий римський імператор Костянтин, при якому Візантій перетворився на масштабне будівництво, в результаті якої в 330 році місто, вже перейменований в Константинополь, стає столицею Римської імперії. Після її розпаду в 476 році Константинополь залишається столицею, але тепер вже Візантійської імперії, що проіснувала майже тисячу років – аж до захоплення Константинополя турками-османами в 1453 році. З того моменту місто перестає бути центром Східного християнства і перетворюється на столицю вже мусульманської країни – Османської імперії. Правда, в 1923 місто втрачає свій столичний статус (головним містом Туреччини стає Анкара), але своє величезне значення він не тільки не втратив – воно продовжує неухильно зростати. З 1930 року офіційним міжнародним ім’ям міста стає Стамбул.

Стамбул

Природно, всі ці перипетії не могли не позначитися на сучасному мультикультурному вигляді головного міста Туреччини. У його архітектурі можна зустріти і стародавні споруди на зразок іподрому римських часів, і сучасні будівлі в стилі хай-тек. Визнанням унікального статусу Стамбула служить і оголошення його культурною столицею Європи у 2010 році.

Клімат в Стамбулі

Клімат в Стамбулі помірний і не особливо примхливий, літо достатньо спекотне, а зими прохолодні і малосніжні або дощові. Квітень-травень у Стамбулі – це час короткої і трохи прохолодною (за середземноморським мірками) весни, зате потім повітря прогрівається до 30 градусів. З вересня по грудень стовпчики термометрів опускаються градусів на 10, хоча у вересні ще можна досить спокійно купатися. Осінь і зима в Стамбулі часто дощові, в зимові місяці іноді випадає сніг, температура в ці місяці в середньому 5-9 градусів тепла.

Стамбул

Транспорт

Стамбул давно отримав статус одного з найважливіших транспортних вузлів у всій Європі через своє виняткове географічне положення. Крім того, гігантська площа міста сприяла розвитку досить заплутаної (особливо для гостей міста), але все ж вельми ефективної мережі міського транспорту, що включає в себе багато його видів: автобуси, долмуши (аналог маршруток), два види трамваїв (сучасний і так званий ретро-трамвай), міні- і метробуси, легке і звичайне метро, фунікулери, канатні дороги, а також кілька видів паромів через Босфор і приміські електропоїзди. Розібратися у всіх цих транспортних перипетії найбільшого міста Туреччини приїжджому досить важко, але все-таки не так вже неможливо – у крайньому випадку завжди можна поцікавитися у водіїв або місцевих, а також скористатися мапою міста.

Трамвай в Стамбулі

Що подивитися

Сказати, що в Стамбулі є, що подивитися, значить не сказати нічого. У цьому місті, коли-то названим Другим Римом, таке скупчення історичних пам’яток, що для того, щоб обійти їх все, буде потрібно не один місяць. А якщо враховувати, що з певного кута зору пам’яткою можуть здатися скромні стамбульські нетрі або просто старі райони з їх мудрими будиночками, то це місто дійсно може поглинути цікавого туриста всерйоз і надовго. Найголовніші і відомі на весь світ пам’ятки історії (деякі з них можна сміливо називати восьмими чудесами світу) розташовані, як уже говорилося, в центральному районі Султанахмет, однак і інші місця міста на Босфорі можуть похвастати дуже і дуже багатьом.

Софія. Стамбул

Де зупинитися

Вибір місць, де зупинитися в Стамбулі, дуже великий, як велике і саме місто. Так що ті, хто бажає розкоші і кому дозволяє бюджет, можуть легко знайти собі відповідний люкс в одному з п’ятизіркових готелів, хто хоче чого-небудь поскромніше – вибір готелів 4-х і 3-х зірок не малий. А хто збирається заощадити, але все ж не упустити свій шанс побачити місто на Босфорі, то в його розпорядженні безліч скромних «двійок» і простих хостелів, проте це не обов’язково означає, що гостю Стамбула дістанеться віддалений район, – невеликі хостели можна знайти і в самому центру міста.

Базар в Стамбулі

Серед готелів 5 зірок є як і знамениті на весь світ готелі брендів Hilton, Radisson, Marriott, Holiday Inn, так і місцевих турецьких мереж. Серед усіх цих розкішних готелів зустрічаються шикарні і суперстильним бутік-готелі в старовинних відреставрованих оттоманських будівлях, декоровані у відповідній стилістиці. Багато з них знаходяться на узбережжі Босфору, інші ж у міському центрі. З імен можна згадати Sultanahmet Sarayi, The Sofa HIP, les Ottomans, Bosphorus Palace. Не можна не згадати і легендарний готель «Пера Палас», де цілком можна жити в сусідньому номері з духом Агати Крісті.

Блакитна мечеть в Стамбулі

Мережа готелів Стамбула постійно розширюється. Щороку місто відвідує близько 10 мільйонів туристів, а враховуючи що у 2010 році Стамбул має статус Культурної Столиці Європи (з усіма наслідками, що випливають звідси наслідками, в хорошому сенсі цього слова), то ця цифра має відмінний шанс зрости.

Блакитна мечеть в Стамбулі

Турція0 comments

Залишити коментар