close x

Мечеть Бібі-Ейбат в Баку – відбудована з нуля історія

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook


Мечеть Бібі-Ейбат – одна з популярних історичних та культурних пам’яток в Баку (Азербайджан), яку відвідують сотні туристів з усього світу. Українці дістатись до Баку можуть прямим літаком з Києва: http://711.ua/aviabilety/kiev-baku-14/.
Одна з найвідоміших бакинських мечетей – мечеть Бібі-Ейбат (Bibiheybət məscidi) – була побудована в 13 столітті Ширваншахом Фаррухзадом ібн Ахсітаком II. Мечеть була зведена на місці поховання дочки сьомого шиїтського імама Муси аль-Казима – Укейми ханум. Але ще задовго до смерті Укейми ханум це місце вважалося священним, саме тому дочка імама – вшанована місцевим населенням – була похована тут.

Вид на мечеть Бібі-Ейбат

Укейма ханум шанувалася жителями Абшерона, тому що була прямим нащадком Мухаммеда. Крім того, вона була онукою шостого імама – Джафарі Садіга, дочкою сьомого імама – Мусеі Казима і сестрою восьмого імама – Ризи. Після того, як була зведена мечеть, поряд з нею стали будувати свої будинки авторитетні релігійні мужі – шейхи. У народі «шейх» швидко трансформувалася в «ших», а в радянські роки місцевість стала іменуватися Шихово.

У 1936 році, під час чергової хвилі утисків духовенства з боку радянської влади, мечеть Бібі-Ейбат була підірвана. Згодом мечеть частково відновили, а в 1998-му році вона була відбудована заново – ще більш велична, ніж раніше.

мечеть Бібі-Ейбат

При будівництві мечеті архітектори використовували основи класичної ширванської школи. Будівля мечеті складається з трьох куполів і двох мінаретів. Внутрішня сторона куполів прикрашена дзеркалами бірюзового і зеленого кольору, розписаними позолоченими написами сур з Корану. На стінах мечеті можна побачити каліграфічні написи – мухаггах, джамі-сульс, сульс, куфі, куфі-шатрандж, дивани, мусальсаг, тугра і т. ін.

мечеть Бібі-Ейбат

У мечеті дві молитовні: на південній стороні – чоловіча, на північній – жіноча. Між ними розташований мавзолей.

Бібі-Ейбат є дуже шанованим місцем для азербайджанців. Вважається, що воно багате на чудеса. Коли водії проїжджають повз неї, обов’язково зменшується звук музики. На невеликому віддаленні від мечеті розташовані спеціальні скриньки для збору пожертвувань. Часто можна спостерігати черги з охочих внести пожертвування на розвиток і підтримку мечеті. Тому що люди переконані – тут ваші молитви обов’язково почує Всевишній.
мечеть Бібі-Ейбат вночі

фасад мечеті Бібі-Ейбат

всередині мечеті Бібі-Ейбат

купол всередині

всередині мечеті

Мінарет мечеті

Мечеть вдень

Азія0 comments

Залишити коментар