close x

Ботанічний сад ім. академіка Фоміна

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Адреса: вул. Симона Петлюри (Комінтерну), 1

Як дістатися до Ботанічного саду ім. Фоміна: ст. метро Університет

Ботанічний сад імені Фоміна в Києві, що розташований за червоним корпусом Національного університету імені Т.Г. Шевченка, є одним з найстаріших у столиці України. Не дарма ж кияни люблячи називають його старий Ботанічний сад, воліючи багатьом галасливим розвагам неспішні прогулянки алеями цього саду. Під час заснування університетського корпусу виникло питання про заснування саду на пустирі, який прилягав до будівлі.

Ботанічний сад Фоміна

Ініціатором закладки саду став архітектор В.І. Беретті, який і розробив проект. Існує легенда, що місце, де згодом виник Ботанічний сад, раніше належало Либеді, сестрі засновників Києва Кия, Щека і Хорива. Хоча університет Святого Володимира, як тоді називався Національний університет імені Т.Г. Шевченка, був заснований в 1834 році, офіційний дозвіл на заснування саду було отримано тільки в 1839 році з позначкою, що сад належить кафедрі ботаніки.

Ботанічний сад Фоміна

На момент закладки Ботанічного саду його основу склали колекції рослин, привезені з Кременецького (нині Волинського) ліцею. Всього було прийнято 514 рослин 34 видів. Але спочатку в зв’язку з тим, що процес будівництва саду затягнувся, їх розмістили в Царському саду, який зараз є частиною Центрального парку культури і відпочинку, розташованого поруч з будівлею Верховної Ради. Крім того, 22 травня 1839 тодішній директор Ботанічного саду професор кафедри ботаніки Р.Е. Траутфеттер організував перші висаджування. Ця дата вважається офіційним днем народження Ботанічного саду. Через два роки, в 1841 році Ботанічний сад отримав офіційний статус. Роботи з його облаштування були завершені тільки в 1850 році. До того часу в Ботанічному саду налічувалося 25416 дерев і 419 видів кущів, понад 4000 видів інших рослин.

Ботанічний сад Фоміна

В ботсаде Фомина очень красивые цветы. Оранжереям парка уже более 100 лет, за это время тут выращивали цветы сотен видов. Купить цветы киев можно недалеко от входов в парк, иногда и на его территории.

Відомі вчені-ботаніки І.Г. Борщов, І.Ф. Щмальгаузен, С.Г. Навашин активно проводили в Ботанічному саду наукові дослідження: були зроблені відкриття в області цитоембріології рослин, селекціоновано нові сорти. З 1914 року Ботанічним садом керував академік А.В. Фомін, який популяризував ботанічну науку, заснував журнал “Вісник Київського ботанічного саду”. Маючи досвід будівництва Тифліського ботанічного саду, він взяв активну участь у реорганізації саду, поповнюючи оранжерейні колекції, розширюючи гербарій. Саме команда Фоміна захищала сад під час Першої Світової війни, доглядала за колекціями під час холодів, особливо взимку 1919-1920 року. Іменем академіка Фоміна Ботанічний сад був названий тільки після його смерті. Якщо спочатку Ботанічний сад був структурним підрозділом Національного університету імені Шевченка, то з 1920 року він був переданий під нагляд науково-дослідного інституту управління науки, а пізніше – Академії наук України.

Ботанічний сад Фоміна

Під час Другої Світової війни колекції саду дуже постраждали, багато цінних екземплярів рослин загинуло, а дерева вирубали на дрова. Відновлення саду йшло дуже швидкими темпами, тому вже в травні 1944 року він був відкритий для відвідувачів. Основна робота з відновлення оранжерей проводилася під керівництвом професора Київського університету Д.П. Проценко, який і очолював сад в післявоєнні роки. Пам’яткою садово-паркового мистецтва республіканського значення Ботанічний сад імені Фоміна був названий за рішенням Ради Міністрів УРСР в 1960 році. Протягом наступних 10 років, з 1960 по 1970, були розроблені нові експозиційні ділянки спорових рослин, створений альпінарій, з’явилися колекції рододендронів, магнолій, кизильник. У 1969 році Ботанічний сад отримав статус науково-дослідної установи. З плином часу сад постійно розвинався, в 1977 році була побудована оранжерея-кліматрон висотою 30 м., загальною площею близько 1000 кв. м., яка призначалася для збереження найстаріших в Україні примірників пальм. Купольна оранжерея площею 532 кв.м. з’явилася в Ботанічному саду в 1984 році.

[ad#box]На сьогодні Ботанічний сад імені А.В. Фоміна є науково-дослідною установою Національного Київського університету. Тут студенти проходять практику з ботаніки, проводяться уроки для школярів і учнів профтехучилищ та коледжів, ведуть науково-дослідницьку роботу вчені-ботаніки та селекціонери. Крім того, цей сад є окрасою Києва, щороку сюди приходять багато городян і гостей столиці. Таким чином, Ботанічний сад виконує одночасно декілька функцій: є навчальним центром, зосередженням наукової думки Україні, а також являє собою місце відпочинку. Про що красномовно свідчить і функціональний розподіл території саду на наукову і загальну. Загальна, або як її ще називають паркова, територія призначена для відвідування, і стає вона особливо популярною в період цвітіння рослин, зокрема, магнолій, яких налічується близько 40 видів, і рододендронів, які красуються на алеї. На науковій території Ботанічного саду висаджені рослини тропічних і субтропічних країн, серед самих екзотичних – кавове та динне дерева, карликовий банан, кокосова пальма. Є екземпляри, які представляють величезну цінність для вчених. Це 200-річний енцефаляртос і 180-річні пальми. В саду також відкриті оранжереї кактусових і агав, гібридних і водних рослин.

З 2007 року в Ботанічному саду імені А. В. Фоміна були проведені реконструкційні роботи: відремонтовано огорожу, модернізовані оранжереї, укріплені схили, висаджені нові породи дерев і кущів.

Цікаві місця Києва0 comments

Залишити коментар