close x

Цікава Україна. Хотинська фортеця

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Назва Хотин, найімовірніше, походить від слова «хотіти». Ця стародавня фортеця на важливих транспортних магістралях в багатому краї, в 20 км від Кам’янця-Подільського, була бажаним об’єктом багатьох завойовників.

Фортеця в Хотині

Одна з найграндіозніших битв пізнього середньовіччя – Хотинська війна 1621 року, в якій українські козаки і польські війська завдали руйнівний поразки турецькій армії, стала переломним моментом в історії Західної Європи, ознаменувавши початок розпаду Османської імперії.

Фортеця в Хотині

На початку XI століття Хотинська фортеця була однією з перших споруд в ланцюзі оборонних укріплень київського князя Володимира Великого. Невелика дерев’яна фортеця на місці давнього поселення неодноразово перебудовувалася і збільшувалася, і до XIII століття стала важливим форпостом Галицько-Волинського князівства, який охороняв Дністровську переправу.

Залишок муру

З приходом монголо-татар, князь Данило Галицький замінив дерев’яні стіни фортеці кам’яними в XIII столітті. А воєвода Стефан в XIV столітті, коли Хотин увійшов до складу Молдавської держави, добудував нові стіни, підняв рівень двору і розширив територію фортеці. Фортеця була розділена на дві частини: північний двір командування і південний гарнізону. Під замком вирили глибокі підвали, які служили казармою для воїнів.

Малюнок на стіні фортеці

Завдяки своєму розташуванню, Хотин швидко став центром розвитку промислів і торгівлі. Тут регулярно проводилися галасливі ярмарки, які збирали купців Європи, доки князівство, що належало у той час полякам, не захопили турки.

Вид з муру

На спаленому Поділлі українські козаки об’єдналися з польським військом, щоб «не розділяти б сили, щоб ворога здолати на тій землі або померти».

Внутрішній двір

У вересні 1621 року багатотисячна турецько-татарська армія оточила Хотинську фортецю. Літописці писали: «(дня пятогонадесят септеврія) скоро зійшло сонце, турки і татаре з трьох сторін навернули, багато з гармат та іншої дрібної зброї стріляли, так що сама земля тряслася і горіла. Не мало ж людей загинуло, гнаних на приступ за звичаєм скотів. Але Бог Всесильний по благості своїй зробив вражий напад з усіх боків суєтно і безуспішно, наших же з деяким ушкодженням. З штурмом втратили турки і татари 30 і 3 тисячі, з превеликим соромом на відступ засурмив ворог».

Колодязь

Внутрішній двір

Хотинська фортеця

Хотинська фортеця

Запеклі бої тривали цілий місяць, турки втратили 80000 чоловік, але відважні захисники Хотинської фортеці відстояли свою твердиню. 8 жовтня 1621 був підписаний договір про перемир’я, що змусило Туреччину відмовитися від подальшого завоювання Європи. Після укладення миру дві могутні фортеці по обидва береги Дністра – Хотинську та Кам’янець-Подільську – повернули молдавським господарям, хоча з відходом орди вони почали втрачати своє оборонне значення.

Вид згори на Хотинську фортецю

Сьогодні Хотинська фортеця є державним історико-архітектурним заповідником України, поряд з Білгород-Дністровської фортецею і Луцьким замком.

Фортеця навесні

Хотинська фортеця відкрита щодня з 9.00 до 18.00. Вартість входу близько 10 грн.
У травні в стінах фортеці проводиться щорічний фестиваль історичної реконструкції середньовіччя “Битва націй”.

Карта Хотинської фортеці

Карта фортеці в Хотині

Цікаві місця України0 comments

Залишити коментар