close x

Національні парки США. Йосеміті (Каліфорнія)

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Охаміте – так на мові корінних жителів називається одна з річок штату Каліфорнія, США. Вимовити і запам’ятати таке слово мисливцям за хутром виявилося дуже складним завданням, тому білі шукачі пригод, землею обітованою яких була сонячна Каліфорнія, спростили індіанське слово до Йосеміті. Формування сучасного ландшафту Йосемітської долини почалося близько 25 млн. років тому. У результаті горотворчих процесів висувався могутній гранітний масив, в якому більше 3 млн. років тому утворилися глибокі долини.

Йосеміті

Сьогодні вирізьблена в граніті долина Йосеміті – це грандіозна природна споруда, висота стін якого перевищує 1,5 кілометри. До неї ведуть невеликі сусідні долини, які зависли в декількох сотнях метрів над дном. Незабаром з гір потекли водоспади, а навколо долини виріс густий ліс.

Йосеміті

Мало в Каліфорнії місць, про які можна було б сказати стільки приємних слів, скільки про Національний парк Йосеміті. Не дивно, що він – справжня туристична Мекка. Щорічно в це місце приїжджає близько 4 млн. чоловік. По своїй популярності Йосемітська долина поступається лише Великому каньйону та знаменитому Йелоустону. Незважаючи на існування добре організованих мереж залізничного та автобусного транспорту, під’їзди до долини Йосеміті з червня по вересень нагадують автостради великих міст на годину-пік.

Йосеміті

Нашестя туристів ставить під сумнів саму ідею національного парку, як вищої форми охорони природи. Екологи взагалі з задоволенням закрили б парк, залишивши дику природу наодинці з самою собою. Але, в той же час, саме національні парки з моменту свого заснування зобов’язані слугували людям як ідеальне місце для відпочинку. Але зараз, коли вся Америка на машинах буквально штурмує Йосеміті, розумно було б обмежити доступ автотранспорту на територію парку.

Йосеміті

У маленькому музеї Йосеміті, заснованому в 1920 році, зібрані експонати, які дозволять краще уявити собі життя різних індіанських племен, які заселяли територію сучасної Каліфорнії протягом чотирьох тисяч років. Першими, судячи по всьому, були індіанці паюте, неперевершені майстри плетіння кошиків. Потім сюди прийшли міуокі.

Йосеміті

У середині XIX століття через гори Сьєрра-Невада прийшли перші золотошукачі, в результаті чого для індіанців настали важкі часи. Вони не хотіли віддавати свої землі, але під час зіткнення з озброєними загонами новоствореної армії США, їх шанси були незначними. Спеціальні батальйони займалися переселенням непокірних індіанців з їхніх сховищ у горах.

Йосеміті

Міуокі жили в невеликих дерев’яних будинках. Найбільш комфортабельним було, звичайно ж, житло вождя племені. Релігійні обряди проходили в більш просторих овальних будовах. У племені міуокі була навіть сауна. Розтопивши її дубом, індіанці ходили туди з метою оновлення сил перед полюванням, або ж для того, щоб “пропітніти” під час хвороби. З гарячого приміщення вони пірнали у крижану воду місцевого струмка.

Йосеміті

Прикраси долини, які найчастіше фотографують туристи – водоспади Йосеміті, середня висота яких становить кілька сотень метрів. Особливо прекрасні водоспади навесні. Найвищим з них є однойменний водоспад Йосеміті, що досягає 739 метрів. Висота водоспаду Сноу-Крик становить 652 метра, а Сентінел височить над долиною на рівні 585 метрів. Всього 15 водоспадів можуть похвалитися висотою, що перевищує 100 метрів.

Йосеміті

Необхідно як слід напружити зір, щоб на гранітних стінах розглянути альпіністів-аматорів, адже долина Йосеміті – ідеальне місце для занять цим ризикованим видом спорту. Ідеальне, але вимогливе. Деякі з місцевих схилів, наприклад, Magic Line, професіонали вважають одним з найважчих в усьому світі. Дістатися до вершини 1100-метрового моноліту “Ель Капітан” – справа честі для будь-якого альпініста. Сходження займає кілька днів, а ночувати припадає на скелях.

Йосеміті

На південному кордоні парку ростуть найбільші дерева в світі – секвоядендрон. За неймовірну величину їх також називають деревами-мамонтами. Вони зустрічаються тільки в цьому районі штату Каліфорнія. Якщо пощастить – можна побачити і місцевих тварин, що мешкають в регіоні.

Йосеміті

Цей куточок живої природи разом з сусідніми долинами в 1864 році став першим національним парком США. Відповідне розпорядження підписав президент Авраам Лінкольн. Національний парк Йосеміті в його сучасних межах з’явився в 1890 році. Він займає площу більше 3 тисяч квадратних кілометрів. А в 1984 році парк був внесений організацією ЮНЕСКО в список об’єктів всесвітньої спадщини.

Дорога через перевал Тайога Пас (Tioga Paes) веде нас до абсолютно іншого світу: шлях через гори Сьєрра-Невада відкритий тільки з травня по жовтень. Гірські озера та вершини, що досягають висоти чотирьох тисяч метрів над рівнем моря, лід і сніг – цей пейзаж надовго залишається в пам’яті відвідувачів національного парку Йосеміті.

Йосеміті

[ad#box]Сьєрра-Невада – так називається гірський ланцюг на Іберійському півострові. Таке ж ім’я іспанські конкістадори дали другому за величиною гірського масиву Північної Америки. Ці монументальні гори європейцям вдалося підкорити лише в середині XIX століття. Першопроходці навряд чи пішли б так по ризикованому шляху через гори, якби не новина про каліфорнійське золото, яка блискавично рознеслася по всій країні і привернула увагу тисяч жителів східного узбережжя США.

“Go West”, “На захід”, – цю дорогу вибирали мільйони американців в XIX столітті. Але з сотень безіменних сміливців лише один увійшов в історію. Це Джозеф Уокер, який першим дістався до іншої сторони Сьєрра-Невади. По всій видимості, йшов він через перевал Тайога Пас. Саме цей мужній чоловік став першим з білих людей, хто був у захваті від цієї долини – однієї з найпрекрасніших на нашій планеті. Розповівши про її існування, він став посланцем нової епохи – епохи, яка, на жаль, принесла корінному населенню цих гір вигнання і смерть.

США0 comments

Залишити коментар