close x

Меджибізький замок біля Хмельницького

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Селище Меджибіж знаходиться в Летичівському районі Хмельницької області України в 30 км від міста Хмельницький. Розташоване на пагорбі, який з південного боку обтікає річка Буг, а з північної річка Бужок, що і визначило назву – Меджибіж.

Меджибізький замок, вид з мосту


Історик Михайло Якимович Орловський (1807-1887) у книзі “Історико-статистичний опис містечка Меджибожа Летичівського повіту” пиcав: “З якого саме часу це містечко почало існувати, історичних даних немає. Достовірно те, що в наших літописах про Меджибіж згадується вже в XI столітті “.

Меджибізький замок, площа всередині фортеці

Перші згадки про Меджибіж в Іпатіївському літописі відносяться до 1146 – 1148 рр.. У цей час містом володів російський князь Святослав Всеволодович.

Меджибізький замок, стіни та вежа

Історія Меджибожа нерозривно пов’язана з його головною визначною пам’яткою – замком-фортецею, яка була побудована для захисту від навали татар.

зовнішні мури

Під’їжджаючи до замку, не можна не зупинитися на мосту, щоб не помилуватися цією величною спорудою, її потужними стінами і вежами, що підносяться над річкою Південний Буг.

стіни всередині фортеці

У плані замок являє собою трикутник з потужними стінами і кутовими вежами. Двір замку має довжину 130 м, а найбільшу ширину – 85 м, товщина стін – до 4 м, найбільша висота – до 17 м. По внутрішньому периметру побудовані житлові корпуси, службові приміщення, посеред двору зведена замкова церква.

Меджибізький замок, укріплення

Археологи та історики припускають, що фортеця у Меджибожі існувала ще з часів Київської Русі.

Меджибізький замок, залишки стін

У XVI столітті Меджибізький замок був досить потужною спорудою, щоб служити надійним захистом. Наприклад, Михайло Орловський писав, що “… в 1566 році татари знову обложили Меджибіж: тоді в ньому перебував російський воєвода Сенявський, він не тільки не допустив взяти замок, а й змусив їх до втечі”.

Меджибізький замок, вид на площу з церквою

Особливо насиченою була історія замку в період Визвольної війни 1648 – 1654 рр..

Меджибізький замок, площа

У 1672 році Меджибожем заволоділи турки. У 1699 р. після підписання Карловицького мирного договору місто увійшло до складу Польщі. У 1793 р. після поділу Польщі, Меджибіж перейшов під юрисдикцію Російської імперії.

Меджибізький замок, конструкція даху

З 1848 р. в Меджибізькому замку розміщувалися різні військові установи. У цей час фортеця і всі її будівлі істотно перебудовувалися. Оборонний комплекс перетворився на білосніжний палац. У цей період замок стали називати “Білим лебедем”, так як його відображення в річці нагадувало цю красиву птицю. Білим лебедем замок називають і зараз.

Меджибізький замок, прохід всередині муру

У радянські часи в замку перебував маслозавод. Починаючи з кінця 60-х років ХХ століття в замку проводяться дослідні та реставраційні роботи.

Меджибізький замок, площа всередині фортеці

В кінці минулого року були підведені підсумки конкурсу «7 чудес України: фортеці, замки, палаци». За підсумками опитування експертів у галузі історії, культури і туризму, Меджибізький замок увійшов до десятки найбільш значимих пам’яток України.

Меджибізький замок, кутова вежа

Меджибізький замок. Загальний вид на фортецю

Цікаві місця України0 comments

Залишити коментар