close x

Собор Святого Стефана у Відні

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

Собор Святого Стефана у Відні (німецькою його ще називають Стефансдом) пережив безліч воєн і став символом свободи Відня, без нього неможливо уявити це чудове європейське місто. Готичний собор був побудований в 1147 році, а його сама розпізнавана частина, черепичний дах з алмазним малюнком, була додана в 1952 році. Це своєрідний символ Відня – його головна визначна пам’ятка, найпопулярніша серед туристів.

Собор Стефансдом у Відні

У 1147 році на місці старої церкви було побудовано романський собор. У 1258 році сильна пожежа знищила будівлю, і будівництво нинішнього готичного собору почалося на початку 14 століття.

Стефансдом

Собор був пошкоджений під час турецької облоги 1683, а потім і в період Другої Світової війни, коли вогонь знищив дах. Завдяки пожертвам жителів Відня, дах було відновлено і облицьовано керамічною плиткою в 1950.

Собор Святого Стефана

Тим не менш, відновлення після війни протривало ще близько 10 років, і остаточно завершилося в 1960 році. У 1980-ті роки стартував наступний етап грандіозної реставрації, який триває досі. Головна проблема собору Св. Стефана – руйнування стін і статуй. Реставраторам доводиться постійно замінювати фрагменти каменів. Необхідно користуватися оригінальними середньовічними інструментами, але частину робіт виконують керовані комп’ютерами верстати.

Собор Стефансдом у Відні

Наведемо кілька статистичних фактів про Стефансдом. Висота південної башти складає 136,44 метра. Висота північної вежі – 68,3 метра, а висота стін бічних нефів – 60 метрів. Довжина даху центрального нефа становить 110 метрів, а висота – 37 метрів, при цьому нахил покрівлі становить 80° по горизонталі, тому дощова вода завжди ефективно омиває дах, а сніг, не затримуючись, падає вниз. Для покриття даху були використані 230000 кольорові черепиці, з яких також викладені зображення герба Австрії та герба Відня.

Стефансдом

Серед важливих подій, які відбулися в Соборі Святого Стефана, було весілля Моцарта в 1782 і його похорон у грудні 1791 року. А серед найбільш популярних пам’яток собору – Печська ікона, знамениті дзвони, капела Святого Валентина, усипальниці знаменитих людей і навіть катакомби.

Всередині

Варто докладніше розповісти про дзвони собору Святого Стефана. Всього у дзвіниці 23 дзвони, 20 з яких використовуються, кожен з певною метою. Найбільш значимий – великий дзвін північної вежі, Новий Пуммерін, вагою в 21 383 кг був відлитий в 1951 в Санкт-Флоріані і встановлений в 1957 взамін однойменного дзвона, зруйнованого після бомбардувань. При щоденному дзвоні використовуються 11 дзвонів південної вежі зі спеціальним електричним приводом, встановлені в 1960 році.

Всередині собору

Примітний також орган собору, з чотирма рядами клавішей, ста двадцятьма п’ятьма регістрами і десятьма тисячами органних труб. Це один з найбільших органів Європи. На найдавнішій його частині, підставі пізньоготичного періоду, увічнений бюст творця, Антона Пільграма.

Вежа

Усередині собору знаходиться шість окремих капел, серед них і релікварій Св. Валентина, де покояться мощі Святого Валентина, черепа святих Косьми і Даміана, а також клапоть скатертини Таємної Вечері. У самому ж соборі поховані 72 члени Габсбурзької династії, а в східній частині собору знаходяться підземні катакомби, кладовище, де поховані близько 11 тисяч чоловік.

Як символ Відня, Собор Св. Стефана зображений на австрійських монетах в 10 центів.

Австрія0 comments

Залишити коментар