close x

Подільські Товтри

Поділитись з друзями:
Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Facebook

У число Семи природних чудес України входить пам’ятка, про яку знають дуже небагато українців, не кажучи вже про жителів інших країн, – Подільські Товтри.

Подільські Товтри

Товтрами називають залишки узбережних рифів, які розташовані паралельно давній береговій лінії. Таких кам’яних залишків немає більше ніде в світі. Лише в США і Великобританії існують схожі за геологічними структурами скелясті гряди. Іноді Товтри порівнюють з Великим бар’єрним рифом в Австралії. Однак унікальність наших рифів в тому, що вони стоять на суші, а не на воді.

Ще в 1996 році на території трьох районів Хмельницької області (Кам’янець-Подільського, Чемеровецького та Городоцького) був створений Національний природний парк “Подільські Товтри”. В межах парку дугоподібна гряда досягає у висоту 400 метрів над рівнем моря. Її-то і називають Товтрами.

Що таке Товтри? Так називаються мальовничі пагорби в Хмельницькій області. З них-то і починаються українські Карпати.
Можете тільки уявити: зелені пагорби – один за одним, немов хвилі. Піднявшись на один з найбільш високих, бачиш зелене море найрізноманітніших дерев. Так і хочеться доторкнутися до ніжної оксамитової поверхні лісу… Тоді й наважуєшся піти вниз, вглиб заростей і відчути свіжість, чистоту з вологим осіннім ароматом хвої. Неймовірно підбадьорливе повітря проникає в кожну клітинку.

Подільські Товтри весною

Серед цих пагорбів і знаходиться природний заповідник “Медобори” зі своїми різноманітними мешканцями. Тут заборонено вбивати навіть комах. На території заповідника мешкають рідкісні види птахів, рослин і комах. А найпривабливіше – дивно чиста джерельна вода. Безліч дрібних струмочків з кам’янистих ущелин поспішають вниз по пагорбах і впадають в річечку Збруч. Її ширина – 5-15 м, глибина від 0,5 до 5м, в залежності від пори року.
Природний заповідник “Медобори” був створений в 1990 році, хоча ці місця давно були охоронними: під свою опіку їх узяв граф Федорович, який організував в 1910 році дві резервації, за якими спостерігали до 1939 року. На запрошення графа сюди із задоволенням приїжджали знамениті вчені, і це не дивно: гори, подібні Медоборам, можна побачити тільки в Англії і США – в парках Йосеміті, Великому каньйоні.

Цілющі властивості усіх джерел ще не вивчені. Кожен має свій смак – прямо-таки божественний! Місцеві жителі кажуть, що серед них є джерела, які виліковують шлунок, очі, а один навіть приносить заспокоєння нервової системи. На схилах струмочків видно відшарування найдавніших вапняних порід, що утворилися внаслідок скам’яніння водоростей, мохів і черепашок. Схоже, що тут колись було справжнє море …

Рифи Подільських Товтр

Рифи Подільських Товтр відрізняються рідкісною будовою, невластивою рівнинно-платформних областям. Вони тягнуться понад берегом Дністровського водосховища. Товтри тут розділені каньйоноподiбними долинами. На їх схилах розмиті і вивітрені вапняки утворюють скелі химерної і фантастичної форми. Можна тут побачити і величезні стовпи з колонами, і гігантські гриби, і фігури тварин і людей.

У природному парку є кілька джерел мінеральних лікувальних вод. Є навіть карстові печери, наприклад Кармалюкова печера в селі Привороття.

На території природного парку зберігається теплий і в міру вологий мікроклімат, в якому ростуть більш 1700 рослин, 60 з яких занесені в Червону книгу України. Фауна представлена тут 217 видами тварин, з яких близько 30 – “червонокнижні”.

Подільські Товтри – відмінне місце для туризму. Парк, який займає майже 12% території Кам’янець-Подільського району, можна виходити пішки з рюкзаком на плечах, можна сплавлятися по Дністру на байдарках і катамаранах, можна об’їхати на автомобілі або верхи на коні. Взимку по тутешніх схилах можна кататися на лижах. По Дністровському водосховищу проводяться екскурсії на теплоходах. Також тут займаються дельта- і парапланеризмом, навіть літають на повітряних кулях. Любителі позбирати гриби-ягоди можуть сміливо приїжджати в Товтри.

Якщо у вас виникло бажання відвідати Подільські Товтри, найзручнішим буде зупинитись в готелі поруч. Санаторий Украина розташовано в курорті Маков, який знаходиться в самому початку національного парку.

Цікаві місця України2 comments

2 Comments
  1. валерій коментує:

    класна місцевість. треба буде обов’язково побувати

  2. Русий коментує:

    2 і 3 фото впевнений з Кам’янця-Подільського ))
    Дивовижне місто! )

Залишити коментар